#
ul. Nowa 8, 45-695 Kraków 519-695-458 kontakt@logoplasm.org

5 objawów, które może wywołać nawrót uzależnienia

Nierzadko zdarza się, że ludzie, którzy zmagają się z uzależnieniami, wracają do zdrowia przynajmniej raz. Niektórzy nawet kilka razy spadają z wagonu, zanim po raz ostatni posprzątają. W rzeczywistości, pomimo zatwierdzonych przez FDA metod leczenia uzależnienia od nikotyny, alkoholu i opioidów, ponad dwie trzecie osób nawraca do nałogu po rozpoczęciu leczenia.1

Zrozumienie tego, co może wywołać nawrót choroby, jak również posiadanie planu na wypadek wystąpienia tych czynników, to pierwsze kroki w kierunku zapobiegania im. Oto pięć czynników wyzwalających, które należy rozważyć i omówić z terapeutą lub doradcą.

Stres

Stres jest główną przyczyną nawrotu choroby. Wiele osób, które zmagają się z uzależnieniem, zwraca się do swojej substancji lub aktywności z wyboru jako do niewłaściwego sposobu radzenia sobie z nim. W rzeczywistości badania wskazują, że w sytuacjach stresowych istnieje zwiększone "pragnienie" narkotyku, alkoholu lub aktywności uzależniającej - szczególnie jeśli dana substancja lub aktywność była głównym mechanizmem radzenia sobie z nią przez daną osobę.1

Jednym ze sposobów na przygotowanie się do tego wyzwalacza jest ocena stresu, którego doświadczasz. Chociaż ty no możesz eliminować wszystko i everyone od twój życia, ty możesz unikać sytuacje które powodują ciebie ekstremalnego stres. W rezultacie, ja może pomagać wymieniać wszystkie ludzi, miejsca i rzeczy które powodują ciebie nadmierny stres.

Na przykład, czy jesteś w toksycznym związku, czy masz sytuację finansową, która cię stresuje?

Robić zmianom w twój stylu życia, związkach i priorytetach, ty możesz być sprawnie zmniejszać liczbę stresujących sytuacji w twój życiu. I, gdy ty robisz to, ty zmniejszasz prawdopodobieństwo że stres uruchamia nawrót.

Ważne jest również, aby nauczyć się pozytywnych sposobów skutecznego zarządzania stresem.2 Możesz być w stanie zmniejszyć lub zarządzać stresem przez:

ćwiczenie rozumności i angażowanie się w trening relaksacyjny
skuteczniejsze zarządzanie czasem w celu uniknięcia pracy w trybie antypanicznym
zwiększenie zdrowych zachowań poprzez włączenie umiarkowanego wysiłku fizycznego3 i zdrowego żywienia
Zmniejszenie prawdopodobieństwa, że stres wyzwoli nawrót nie tylko wiąże się ze znalezieniem zdrowszych sposobów radzenia sobie ze stresem, ale jest w stanie rozpoznać, kiedy jesteś w stresującej sytuacji i robisz coś, aby go złagodzić. Terapeuta lub doradca może pomóc ci nauczyć się słuchać twojego umysłu i ciała, aby rozpoznać, kiedy czujesz się zestresowany, a także pomóc ci rozwinąć zdrowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem.

Osoby lub miejsca związane z zachowaniami uzależniającymi

Osoby, które uczestniczyły w twoich zachowaniach uzależniających, są potencjalnymi czynnikami wywołującymi nawrót choroby, niezależnie od tego, czy nadal piją, palą czy zażywają narkotyki. Podobnie, pewne miejsca, które przypominają ci o twoim uzależnieniu, mogą być dla ciebie wyzwalaczem. Nawet członkowie twojej rodziny mogą być czynnikiem wyzwalającym4 , zwłaszcza jeśli sprawiają, że czujesz się bardziej dziecinny i wrażliwy.

Kiedy przypomnisz sobie o swoim uzależnieniu, ważne jest, abyś miał skuteczne sposoby radzenia sobie z uczuciami. Na przykład, jeśli jesteś alkoholikiem i grupa pijanych kumpli prosi cię o wyjście, albo widzisz, że ludzie z pracy idą na happy hour, może pomóc przygotowanie konkretnej odpowiedzi. Pomocne może być również zdrowe zajęcie, które można zrobić zamiast tego, np. pójść na bieg, obejrzeć film, zjeść kolację ze sponsorem lub przeczytać dobrą książkę.

Jeśli nie przygotujesz się na te sytuacje z wyprzedzeniem, jesteś narażony na nawrót choroby. Wypróbuj pomysły na burzę mózgów lub współpracuj z doradcą lub terapeutą, aby opracować plan.

Negatywne lub wyzwalające emocje

Osoby zmagające się z nałogiem potrzebują skutecznych sposobów tolerowania, radzenia sobie i wyczuwania negatywnych uczuć napotykanych w codziennym życiu. Alkohol, narkotyki czy zachowania uzależniające przynosiły tymczasową ulgę w tych uczuciach, ale nie można już na nich polegać.5

Musisz nauczyć się, jak czuć się komfortowo z niewygodnymi uczuciami i emocjami.

Uświadom sobie, że te negatywne uczucia, które masz, nie muszą być oznaką nieuchronnego niepowodzenia. Każdy odczuwa negatywne lub podważające emocje. Kluczem jest to, jak sobie z nimi radzisz.

Postrzegaj te emocje jako szansę na rozwój i zrozumienie. Możesz dowiedzieć się wiele o sobie, robiąc inwentaryzację tego, co czujesz i zadając sobie pytanie dlaczego. Tak naprawdę, nauka stawiania czoła emocjom bez uciekania w nałóg jest nieoceniona.

Spróbuj więc pisać, medytować, a nawet modlić się, gdy czujesz się negatywnie. Znajdź zdrowy sposób na uwolnienie negatywów i poprawę nastroju. Specjalista ds. uzależnień lub inny specjalista ds. zdrowia psychicznego może pomóc Ci opracować dodatkowe strategie radzenia sobie z tym problemem.

Widzenie lub wyczuwanie obiektu Twojego uzależnienia

Przypomnienia o uzależnieniu mogą spowodować jego nawrót podczas rekonwalescencji. Powiew dymu papierosowego, oglądanie ludzi popijających koktajle w kawiarni czy para zamknięta w erotycznym uścisku przypominają o tym, co wydaje się być wszędzie na wczesnym etapie wychodzenia z nałogu.

Chcesz wrócić do nałogu, to normalne. W końcu to znajome miejsce dla ciebie. Ale wyzdrowienie nie polega tylko na "rzuceniu nałogu" i "wstrzymaniu się", ale na budowaniu nowego życia, w którym jest ono łatwiejsze - i bardziej pożądane - nie do wykorzystania.

Skup się na nowym życiu, które budujesz i zmianach, które wprowadzasz. Pomyśl o negatywnych konsekwencjach, których doświadczyłeś uczestnicząc w swoim uzależnieniu - o ludziach, których skrzywdziłeś i o związkach, które straciłeś. Możesz myśleć, że tęsknisz za swoim starym życiem, kiedy widzisz te przypomnienia, ale w rzeczywistości to tylko przyniosło ci ból i trudności.

Przyjmij do wiadomości, że tworzysz nową, zdrowszą wersję siebie, w której nie ma miejsca na rzeczy z przeszłości.

Zachowanie zastępcze, takie jak chodzenie na lekcje jogi lub branie długiej kąpieli, może być również pomocne, gdy czujesz się pobudzony. Nawet recytowanie pozytywnych mantry lub wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych,6 może pomóc Ci oprzeć się tym zachowaniom. Aby uzyskać dodatkowe pomysły, pracuj ze swoim doradcą lub terapeutą nad tym, jak skutecznie radzić sobie z tymi przypomnieniami.

Times of Celebration

Pozytywne sytuacje, takie jak urodziny i święta, mogą być również wyzwalaczem. Możesz czuć się szczęśliwy, opanowany i pewny siebie, że poradzisz sobie z jednym drinkiem, jednym paleniem lub jednym łagodnym flirtem z atrakcyjnym nieznajomym. Ale czy naprawdę potrafisz utrzymać to pod kontrolą?

Ludzie, którzy zmagają się z uzależnieniem, często tracą zdolność uczenia się, kiedy przestać. Dlatego ten jeden drink może zamienić się w binge. Albo potraktowanie siebie jako jednej, niepotrzebnej nowej pary butów może doprowadzić do szału zakupów.

Posiadanie kumpla może pomóc w sytuacjach, w których istnieje ryzyko nawrotu choroby. Znajdź kogoś, komu ufasz i szanujesz, uprzejmie, ale stanowczo, namów, abyś przestał robić to, co robisz, jeśli rzeczywiście zaczniesz nawracać.7

Unikaj wchodzenia w sytuacje, w których jesteś w wysokim stopniu narażony na nawrót choroby. Możesz być zaskoczony, jak szybko twoje postanowienie i dobre intencje znikają po rozpoczęciu imprezy.

Z twoim doradcą lub terapeutą przygotuj plan, jak radzić sobie z pokusami, które przychodzą z zabawnymi wydarzeniami, takimi jak przyjęcia, śluby, święta i inne. Jeśli znajdziesz się w sytuacji nieprzygotowanej, masz większe szanse na nawrót choroby.

#