#
ul. Nowa 8, 45-695 Kraków 519-695-458 kontakt@logoplasm.org

Prawdy i mity odnoszące się do wybielania zębów

Skuteczne wybielanie zębów Trudno udawać zaskoczenie z powodu tego, że tak wiele osób marzy o pięknym, białym uśmiechu. Już od dawna zwraca się przecież uwagę na to, że zapewnia on powodzenie nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym. Nie każdy ma szczęście do lśniących zębów, tam jednak, gdzie natura nie okazała się łaskawa, z pomocą przychodzą medycyna i nauka. Okazuje się przy tym, że okazane przez nie wsparcie jest wyjątkowo skuteczne. Wybielanie zębów to zabieg, który można wykonać na wiele sposobów, nie dziwi więc to, że dość często pada pytanie o najskuteczniejszą z metod. Osoby, które liczą na to, że uzyskają na nie odpowiedź, mają prawo poczuć się nieco rozczarowane. Podobnie, jak i inne specjalności medyczne, również stomatologia estetyczna nie podejmuje się rozstrzygnięcia, która z terapii jest lepsza, a która gorsza.

Kluczowe znaczenie w jej doborze ma doświadczenie samego stomatologa, lekarz opiera się bowiem na nim wtedy, gdy musi dopasować zarówno preparat, jak i metodę, która będzie najbardziej skuteczna w konkretnym przypadku. Duże znaczenie ma przecież zarówno stan zębów, jak i wiek pacjenta, nie można też zapominać, że innymi zasadami należy się kierować wybielając zęby żywe, a innymi te, które są już martwe. Lekarz ocenia więc nie tylko jakość szkliwa, ale również przebarwienia oraz charakterystyczne dla niego uszkodzenia i dopiero po tym etapie podejmuje decyzję odnoszącą się do najbardziej skutecznej metody. Możliwości jest sporo, można więc liczyć na to, że uda się znaleźć rozwiązanie odpowiadające oczekiwaniom pacjenta. Jeśli mamy do czynienia z osobą, która do tej pory nie wybielała zębów, należy liczyć się z tym, że lekarz zaproponuje metodę zakładającą wybielanie w jego gabinecie. Jest to rozwiązanie korzystne z przynajmniej kilku powodów, na pierwszy plan wysuwa się zaś to, że stwarza ono możliwość wykorzystania materiałów, które charakteryzują się silniejszym działaniem.

Nie można nie docenić i tego, że stomatolog jest obecny przez cały czas wykonywania zabiegu, może więc doprowadzić go do końca nawet, jeśli w jego trakcie dojdzie do komplikacji. Poważne utrudnienie mogą stanowić między innymi skazy na szkliwie zwłaszcza, że często nie są one widoczne przed rozpoczęciem wybielania. Jeśli wybielanie przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym zakończyło się powodzeniem, zakłada się, że w przyszłości można będzie bez obaw wybielać zęby w domu korzystając z metody zaproponowanej przez lekarza. Oczywiście, wokół wybielania ciągle gromadzi się sporo kontrowersji. Ich przykładem jest między innymi skuteczność nadtlenku mocznika wspieranego przez substancje stabilizujące, nadal nie wiadomo bowiem, jak można wyjaśnić te zjawisko.

#