#
ul. Nowa 8, 45-695 Kraków 519-695-458 kontakt@logoplasm.org

Charakterystyka i osobowości osób dorosłych z syndromem DDA

Dzieci, które wychowywały się w domu alkoholowym rozwijają podobne cechy osobowości i właściwości. W 1983 roku dr Janet Woititz opublikowała swoją ogólnokrajową bestsellerową książkę "Dorosłe dzieci alkoholików".  Przedstawiła w nim 13 cech dorosłych dzieci alkoholików, ale zastosowała je również do tych, które dorastały w gospodarstwach domowych, w których występują inne zachowania kompulsywne, takie jak hazard, nadużywanie narkotyków lub objadanie się.  Dorosłe dzieci, które doświadczyły przewlekłych chorób, surowych postaw religijnych, opieki zastępczej i innych dysfunkcji, również utożsamianych z cechami, mówi Woititz.

Charakterystyka i cechy osobowościowe Dorosłego Dziecka Alkoholika:

Strach przed utratą kontroli

Dorosłe dzieci alkoholików zachowują kontrolę nad swoim zachowaniem i uczuciami.  Starają się też kontrolować zachowanie i uczucia innych. Robią to, bo boją się nie dlatego, że chcą skrzywdzić siebie lub innych.  Obawiają się, że jeśli zrzekną się kontroli, ich życie będzie się pogarszać i mogą stać się bardzo niespokojni, gdy nie będą w stanie kontrolować sytuacji.

Strach przed emocjami lub uczuciami

Dorosłe dzieci alkoholików mają tendencję do grzebania swoich uczuć (zwłaszcza gniewu i smutku) od dzieciństwa i nie są w stanie łatwo odczuwać ani wyrażać emocji. Ostatecznie obawiają się wszystkich potężnych emocji, a nawet pozytywnych emocji, takich jak zabawa i radość.

Unikać konfliktu

Dorosłe dzieci alkoholików boją się ludzi, którzy są autorytetami, ludzi, którzy są źli i nie przyjmują zbyt dobrze osobistej krytyki.  Często błędnie interpretują asertywność dla gniewu. Dlatego też stale poszukują oni akceptacji innych, tracąc przy tym swoją tożsamość.  Często się izolują.

Wysoki ciężar odpowiedzialności i stałe dążenie do uzyskania akceptacji

Dorosłe dzieci alkoholików są nadmiernie wrażliwe na potrzeby innych. Ich poczucie własnej wartości pochodzi z cudzych osądów, dlatego też mają kompulsywną potrzebę bycia perfekcjonistami i bycia akceptowanymi.

Niezdolność do relaksu i zabawy

Dorosłe dzieci alkoholików nie mogą się bawić, ponieważ jest to stresujące, zwłaszcza gdy inni patrzą. Dziecko w środku jest przestraszone i starając się wyglądać perfekcyjnie, ćwiczy ścisłą samokontrolę.

Surowa samokrytyka i niska samoocena

Dorosłe dzieci alkoholików ważą się z bardzo niskim poczuciem własnej wartości i szacunku, niezależnie od tego, jak bardzo są kompetentne.

Zaprzeczenie

Ilekroć dorosłe dzieci alkoholików czują się zagrożone, mają tendencję do zaprzeczania temu, co budzi ich obawy.

Trudności z intymnością

Dorosłe dzieci alkoholików obawiają się intymności, ponieważ sprawiają, że czują, że straciły kontrolę.  Mają trudności z wyrażeniem swoich potrzeb, a co za tym idzie, mają problemy z seksualnością i powtarzają się schematy relacji.

Rozwijanie mentalności ofiary

Dorosłe dzieci alkoholików mogą być biernymi lub agresywnymi ofiarami i często są przyciągane przez takich jak oni w przyjaźni, karierze i związkach miłosnych.

Przyjmowanie zachowań kompulsywnych

Dorosłe dzieci alkoholików mogą nałogowo jeść lub zostać pracoholikami.  Mogą stać się uzależnieni i współzależni w związku, lub zachowywać się kompulsywnie w inny sposób. Niestety, mogą oni nadużywać alkoholu i stać się alkoholikami jak ich rodzice.

Bardziej komfortowe życie w chaosie lub dramacie niż w spokoju

Dorosłe dzieci alkoholików uzależniają się od chaosu i dramatu, co daje im adrenalinę i poczucie siły i kontroli.

Tendencja do mylenia miłości ze współczuciem

Dorosłe dzieci alkoholików często pozostają w związkach z osobami, które mogą uratować.

Kwestie związane z rezygnacją z pracy

Dorosłe dzieci alkoholików zrobią wszystko, aby uratować związek, a nie stawić czoła bólowi porzucenia, nawet jeśli związek jest niezdrowy.

Tendencja, by widzieć wszystko i wszystkich w skrajności, gdy pod presją

Choroba fizyczna

Dorosłe dzieci alkoholików są bardzo podatne na choroby związane ze stresem.

Cierpiąc z powodu nagromadzenia żalu

Dorosłe dzieci alkoholików często mają depresję. Straty poniesione w dzieciństwie często nie były nigdy zasmucone, ponieważ rodzina alkoholików nie toleruje intensywnych, niewygodnych uczuć.

Nadmierna reakcja na zmiany zewnętrzne

Dorosłe dzieci alkoholików pozostają nadpobudliwe, stale skanując swoje otoczenie w poszukiwaniu potencjalnych katastrof.

Dorosłe Dzieci Alkoholików Przyciągnięte do Osobowości Kompulsywnych

Wielu z nich zatraca się w relacjach z innymi i czasami przyciągają ich alkoholicy lub inne kompulsywne osobowości - np. pracoholicy.  Zazwyczaj przyciągają one tych, którzy są emocjonalnie niedostępni.
Dorosłe dzieci czasami lubią być "ratownikami" i będą tworzyć relacje z innymi, którzy potrzebują ich pomocy, w stopniu lekceważącym ich własne potrzeby. To, co się dzieje, to skupienie się na potrzebach kogoś innego, bez konieczności badania własnych trudności i niedociągnięć.

Często te dorosłe dzieci nabierają cech alkoholików, nawet jeśli same nigdy nie piją.  Mogą być w zaprzeczeniu, rozwijać słabe strategie radzenia sobie, mieć niezdolność do rozwiązywania problemów i tworzyć dysfunkcyjne relacje.

#