#
ul. Nowa 8, 45-695 Kraków 519-695-458 kontakt@logoplasm.org

Leczenie stomatologiczne bez bólu.

Znieczulenie komputerowe Dzięki nowoczesnej technologii wizyta u stomatologa przestaje być kojarzona ze stresem i bólem. Odpowiednie środki znieczulające minimalizują praktycznie do zera odczuwanie bólu, dotyku, zimna i ciepła podczas zabiegu. W gabinetach stomatologicznych proponuje się podanie znieczulenia nie tylko z powodu bolesności wykonywanych zabiegów, ale również profilaktycznie, ponieważ większość pacjentów odczuwa duży strach i stres związany z czynnościami wykonywanymi przez dentystę. Niestety bardzo często odczuwany jest również strach przed samym znieczuleniem, ale obecnie można także i to wyeliminować dzięki zastosowaniu znieczulenia komputerowego. Znieczulenie komputerowe to podanie środka znieczulającego bezboleśnie i komfortowo, co oznacza mniejszy stres i napięcie podczas wizyty. Również po zabiegu pacjent odczuwa dużo większy komfort i spokój w porównaniu z tradycyjnym znieczuleniem. Takie znieczulenie jest szczególnie polecane osobom bardzo wrażliwym na ból oraz dla dzieci. Na czym polega i jak przebiega ten rodzaj znieczulenia?

Otóż jest to system sterowany komputerowo, składający się z odpowiedniej stacji komputerowej oraz specjalnej końcówki przypominającej długopis. Lekarz podający znieczulenie przykłada końcówkę do wybranego miejsca na dziąśle i pod ścisłą kontrolą komputera podaje lek znieczulający. Całość procesu jest monitorowana i wszystkie informacje odnośnie ilości podanego leku, tempa podania, ciśnienia oraz przenikania środka do tkanek, są cały czas przekazywane dla stomatologa. Znieczulenie komputerowe jest bezbolesna właśnie dzięki odpowiedniej kontroli mikroprocesorowej nad ciśnieniem i tempem podania leku znieczulającego. Podczas aplikacji środka znieczulającego tradycyjną metodą, czyli za pomocą strzykawki, źródłem bólu jest rozpieranie tkanek dziąsła, ponieważ lek jest wtłaczany pod dużym ciśnieniem i stosunkowo szybko, co odczuwane jest przez większość osób bardzo boleśnie. Znieczulenie komputerowe działa całkowicie inaczej dzięki zastosowaniu odpowiedniego tempa aplikacji znieczulenia.

Przyjemne leczenie zębów Lek znieczulający jest wtłaczany zgodnie z prędkością fizjologiczną, czyli naturalną dla tkanek, które mogą na bieżąco pobierać lek, więc nie odczuwa się przykrego rozpierania dziąsła. Podanie leku w ten sposób trwa około 3 minut, w zależności od miejsca na dziąśle i techniki znieczulenia jaką wybrano. Nie trzeba również czekać, aż środek zacznie działać, do zabiegu można przystąpić natychmiast. Wszystko jest możliwe dzięki specjalnym końcówką aplikatora leku, która wygląda jak długopis na którego końcu znajduje się igła. Pacjent nie odczuwa igły w dziąśle, ponieważ na jej czubku tworzy się osłona z płynu znieczulającego, tzw. płaszcz anemizacyjny, czyli w praktyce do tkanek dociera najpierw znieczulenie, a później do znieczulonych tkanek wprowadzona jest igła. Końcówki nie przypominają strzykawek, które wielu osobom, szczególnie dzieciom, nie kojarzą się pozytywnie. Dodatkową zaletą znieczulenia komputerowego jest brak odrętwienia twarzy lub jej części, co jest zawsze odczuwane przy znieczuleniu standardowym. Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do codziennych zajęć, może normalnie mówić i zachowuje naturalną mimikę twarzy.

#