#
ul. Nowa 8, 45-695 Kraków 519-695-458 kontakt@logoplasm.org

Jak leki przeciwbólowe pomagają pijakom zachować trzeźwość

Znany również jako disulfiram lub antabus, Antabuse jest lekiem, który pomaga ludziom zachować trzeźwość poprzez zwiększenie ich wrażliwości na alkohol. Jeśli wziąłeś Antabuse (wymawiane ant-a-byoos), a masz picie alkoholu, będziesz doświadczać intensywnych negatywnych skutków alkoholu.

Objawy te są podobne do tych wywoływanych przez kaca, takich jak mdłości, wymioty, ból głowy, zawroty głowy i duszności. Oczywiście, wielu alkoholików doświadczyło wszystkich tych objawów po epizodach ciężkiego picia i tak dalej pije. Niemniej jednak, przeciwdziałanie nadużywaniu alkoholu jest stosowane, aby pomóc ludziom utrzymać abstynencję od alkoholu poprzez łączenie tych nieprzyjemnych objawów z napojami alkoholowymi. Celem jest powstrzymanie alkoholików od picia i stworzenie negatywnych bodźców wzmacniających picie.

Wady

Ponieważ skutki nadużywania alkoholu są tak intensywne i nieprzyjemne, zwykle uważa się je za odpowiednie leczenie tylko dla osób z poważnym uzależnieniem od alkoholu, które nie były w stanie utrzymać abstynencji od innych metod leczenia. Jeśli jednak uważasz, że przeciwdziałanie nadużywaniu alkoholu może być dla Ciebie właściwym leczeniem, porozmawiaj z lekarzem, doradcą lub innym pracownikiem służby zdrowia o tym, czy możesz być dobrym kandydatem na ten lek.

Jeśli jednak otrzymasz receptę Antabuse, pamiętaj, że masz większy wpływ na utrzymanie trzeźwości niż jakikolwiek lek.

Kiedy będziesz gotowy, by pozostać trzeźwy, zobowiążesz się do podjęcia decyzji o przedkładaniu swojego zdrowia psychicznego i fizycznego, kariery i relacji osobistych nad picie.

Wielu alkoholików wraca do zdrowia i utrzymuje trzeźwość, nie stosując nigdy Antabuse.

Alternatywne drogi do trzeźwości

Alkoholicy i osoby z innymi uzależnieniami wracają do zdrowia, dokonując tego samego wyboru: decydują się na zbadanie kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym, które doprowadziły ich w pierwszej kolejności do powstania problemu z używaniem substancji. Czy pijesz, ponieważ pochodzisz z długiej linii alkoholików i prawdopodobnie masz genetyczne predyspozycje do alkoholizmu? Czy pijesz dlatego, że widziałeś, jak członkowie twojej rodziny używają alkoholu, aby "rozwiązać" swoje problemy, zdrętwiając uczucia?

Czy jako dziecko byłaś wykorzystywana emocjonalnie, fizycznie lub seksualnie? Czy byłeś samotny, przygnębiony lub cierpisz na inny (niezdiagnozowany) stan zdrowia psychicznego? Refleksja nad twoimi latami formacji, historią rodziny i podłożem zdrowia psychicznego może pomóc ci odkryć, dlaczego zacząłeś pić w pierwszej kolejności.

Przystąpienie do 12-stopniowego programu, przejście na rehabilitację i zapisanie się na psychoterapię to kroki, które możesz podjąć, aby uzyskać kontrolę nad swoim piciem i osiągnąć trzeźwość. Po przejściu na rehabilitację będziesz potrzebował silnego systemu wsparcia, aby się pochylić, gdy nadejdą ciężkie czasy i znów będziesz kuszony do picia. Jeśli jesteś religijny, twoja wiara w Boga lub w wyższą władzę może pomóc ci utrzymać trzeźwość.

Poznanie nowych przyjaciół, którzy nie piją i nie zażywają narkotyków, przebywanie poza lokalami, w których kładzie się duży nacisk na alkohol i podążanie za życiowymi pasjami może wspólnie pomóc Ci w drodze do wyzdrowienia.

#